×

Uyarı

JUser: :_load: 43 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Dünya nüfusu yaşlanıyor !

Dünya nüfusu yaşlanıyor
Birleşik Devletler’de yapılan bir araştırmaya göre, yaşlıların sayısı yakında genç nüfusu geçecek. Uzmanlar buna sebep olarak ise, daha önce görülmemiş bir hızda ilerleyen ‘küresel nüfus yaşlanması’ olgusunu gösteriyor.

Devamını oku...

Almanya'nın 2060 korkusu !

almanya_5.jpgNüfus ve yaşlanma problemi çekmeye başlayan Almanya'nın geleceği de parlak görünmüyor. Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre, 2060 yılında Almanya'nın nüfusu 65-70 milyona gerileyecek.

Almanya için daha da kötü haber ise, 2060'taki ülke nüfusunun üçte birinin 65 yaşın üstünde, yani çalışamaz durumda olacak olması. Bundan en fazla endişe eden kurumların başında ise başta emeklilik sigortaları olmak üzere sosyal kasalar. Hükümet ise Demografik Strateji çalışması başlattı.

Almanya'da geleceğe dönük demografik öngörüler başta ilgili kurumlar olmak üzere herkesi ürkütüyor. Federal İstatistik Dairesi'nin gelecekle ilgili tahminlerine göre bugün 82 milyonun üzerinde olan Almanya'nın nüfusu 2060 yılında 65 milyona düşecek. Ancak daha da endişelendiren rakamlar ise toplumsal yaşlanmayla ilgili. Buna göre 2060'ta Almanya toplumunun üçte biri 65 yaşın üstünde, yani emeklilerden oluşacak.

Bu durum bugün bile emeklilere ücret temininde zorlanan emeklilik ve sağlık sigorta kasalarını endişeye düşürüyor. Almanya nüfusunun bu derece azalacak ve yaşlanacak olmasının nedenlerinin başında gün geçtikçe düşen doğum ve artan ölüm oranları. Ülkede kadın başına doğun bebek oranı 1,4'te kalıyor. Oysa en az 2,1 olması gerekiyor. Mevcut veriler ışığında gelecekle ilgili hesaplamalara göre şu anda yüzde 20 olan 65 yaş ve üzeri olanların sayısı 2060'ta yüzde 33'e ulaşacak.

Sadece her 20 kişiden biri 80 yaşın üzerinde olan Alman toplumu bugün bile "yaşlı toplum" olarak nitelendiriliyor. 2060'ta ise her yedi kişiden biri ise 80 yaşın üzerinde olacak. Bu ise bir başka soruna işaret ediyor. O da çok sayıda yaşlı bakıcısı ve bakım giderlerine ihtiyaç duyulacağı. Öngörülere göre, 2060'ta 20 yaşın altında olan gençlerin sayısı 80 yaşın üstünde olan yaşlılara ancak yetişecek.

Federal İstatistik Dairesi'nin hazırladığı 12. Koordineli Nüfus Öngörüsü adlı raporu, Daire Başkanı Roderich Egeler açıkladı. Egeler, "2060 yılında her üç Alman'dan biri 65 yaşını geçmiş, her yedi kişiden biri 80 yaşını geçmiş olacak." dedi. Bunun en büyük nedeninin Almanya'daki ölüm ile doğum oranları arasındaki açık olduğuna işaret eden Egeler, bu açığın 2060 yılına kadar üçe katlanacağını bildirerek, nüfustaki azalmanın ne yurtdışından alınabilecek göç ne de kadın başına daha yüksek çocuk oranıyla durdurulabileceğini kaydetti.

Almanya'da şu anda 50 milyon kişi 20 ile 64 yaş arasında ve çalışabilir durumda iken, 2060 yılında çalışabilir durumdakilerin oranı yüzde 27-34 oranında azalarak 32-35 milyona gerileyecek. Almanya'da doğum oranlarının ölüm oranlarını yetişememesi durumu 70'li yıllarda başladı. 2008 yılında 162 bin olan doğum ile ölüm oranı arasındaki açık 50 yıl sonra yılda 553 bini bularak yarım milyonu geçecek. Başkan Egler de, doğum oranları kısmen artacak olsa da bu trendi değiştiremeyeceğinin, en iyi ihtimalle yumuşatabileceğinin altını çiziyor.

Çalışabilir nüfusun 50 milyondan 33 milyona gerileyeceğini bildiren Egeler, "Alman ekonomisi 10 yıl içinde, yaş yapısı konusunda büyük değişiklikler bekliyor." dedi. Bu yaşlanmanın bir de olumlu sonucu olacağını aktaran Egeler, yaş ortalamasının yükselecek olmasının yaşlıların iş piyasasındaki şansını arttıracağını hatırlattı. Egeler, çözüm olarak yılda 200 bin göçmen alınsa bile 2060 yılında yüz çalışana karşı 63 emekli bulunacağını aktardı. Diğer yandan ortalama yaşam süreleri ise uzayacak. Yaş ortalaması erkeklerde 85, kadınlarda 89'a yükselecek.

Öte yandan Federal Hükümetin, bu yaşlanmaya karşı tedbirler almaya karar vererek, 2012 yılına kadar Demografi Statejisi üzerinde çalışacağı açıklandı. Söz konusu stratejide, okul ve yüksekokulların, yaşlı bakıcılığından emlak sektöründeki gelişmelere kadar yaşlanmaya hazırlıklı olunacak şekilde eğitim vermesi, yapılandırılmasının sağlanması planlanıyor. Hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm, "Almanya'nın önünde dev bir problem duruyor." diyerek konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nın çalışmalarına birçok bakanlığın katkı yaptığını bildirdi.


CİHAN
Devamını oku...

Dünya nüfusu yarı yarıya azalacak!

  • Kategori Bilim
aclik 553131333.jpgKötü bir kehanet gibi ama yüzyılın sonuna doğru dünyada sadece 3 milyar insan insanca yaşayabilecek. Bunu söyleyen ve uyaran bilim adamları...
Amerikalı bilim adamlarının iklim değişikliği konusunda bilgisayar modellemeleriyle yaptıkları öngörüler, tropikal ve subtropikal bölgelerde sıcaklıkların artmasıyla ürünün önemli ölçüde azalacağını gösteriyor.


EN KÖTÜ İHTİMAL

Stanford Üniversitesi'nden Robamond Naylor, “Science” dergisinin son sayısında yayınlanan makalede, en kötü ihtimali gözönünde bulundurduklarını söyledi. İklim değişikliğini gözönüne alarak tarım sisteminin bütünüyle gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Naylor, ortaya çıkacak sıcak ve kuraklık şartlarına uyum sağlama yönünde adımlar atılmazsa, geleceğin hiç de parlak olmadığına işaret etti ve özellikle yoksul ülkelerde bugün tarımdan geçinen nüfusun büyük kısmının bu faaliyetin dışına düşeceğini vurguladı.

TARIMA OLUMSUZ ETKİ DEVASA BOYUTLARDA OLACAK

Washington Üniversitesi'nden David Battisti de Naylor ile birlikte kaleme aldığı aynı makalede, sadece sıcaklık artışının bile dünya tarımına olumsuz etkisinin devasa boyutlarda olacağını bildirdi ve öngörülerinde su miktarının azalacak olmasını hesaba bile katmadıklarını kaydetti.

MISIR VE PİRİNÇ ÜRETİMİ YÜZDE 40 AZALACAK

Araştırmacılara göre, tropikal bölgelerde artan sıcaklıklar yüzünden mısır ve pirinç gibi temel gıda maddeleri üretimi yüzde 40 oranında azalacak. Toprakta nem oranının azalmasıyla ürün daha da azalabilecek.

DAHA SICAK BİR DÜNYADA YAŞAM

Dünya nüfusunun yarısı -3 milyar- bugün tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşıyor. Bu sayı, yüzyılın sonuna kadar muhtemelen ikiye katlanacak.

Araştırmacılara göre, bu bölgelerdeki az gelişmiş ülkelerde nice insan günde 2 dolardan az parayla geçiniyor ve hayatta kalabilmek için tarımda çalışıyor. Uzmanlar, “daha sıcak bir dünyaya ayak uydurabilmek için” şimdiden gerekli yatırımların yapılması gerektiğini hatırlatıyor.

ÜRKÜTEN İFADE

Naylor, makalede şu çarpıcı ifadeyi kullandı:

“Tarih boyunca belli dönemlerde yiyecek sıkıntısı ortaya çıkınca insanlar başka yerlere gidip karnını doyurabildi. Ama gıda kaynaklarını gözden geçirmezsek, ilerde yiyecek bulunacak başka yerler olmayacak.”

Hürriyet

Devamını oku...