Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

1 milyar insan açlıkla karşı karşıya

afrika aclik.jpgYardım kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre, gelişmekte olanülkelerde yaşayan yaklaşık bir milyar kişi gıda fiyatlarının artması nedeniyle aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya...

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yaklaşık bir milyar kişi, gıda fiyatlarının artması nedeniyle aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu tespit merkezi Londra’da bulunan yardım kuruluşu Oxfam’a ait.


Oxfam,  yayımladığı raporda, pirinç ve tahıllar gibi temel gıdalardaki fiyat artışının bu sene 119 milyon kişiyi daha açlığa sürüklediğini duyurdu. Raporda, dünyada halen 1 milyar kişinin yetersiz beslendiği vurgulandı.

Oxfam Başkanı Barbara Stocking, gıda fiyatlarındaki artışın bazı toplumlarda “yıkıcı etki” yaptığını belirterek, geçen yıl Guatemala’da buğday fiyatının yüzde 300, Kamboçya ve Filipinler’de un ve pirinç fiyatının iki kat arttığı örneğini verdi. Stocking, “Dünyanın, gelişmekte olan ülkelerin hükümetlerinin fakirlikle mücadele eden çiftçilerine yardım etmelerinin gerekliliği ve sanayi ülkelerinin de bu hükümetlere destek verme zorunluluğunu anlamasının zamanının geldiğini” ifade etti.

Afrika Boynuzu’ndaki 17 milyon kişi açlığın pençesinde
Öte yandan uluslararası yardım örgütü “Care”in yayımladığı raporda da dikkat çekici unsurlar göze çarpıyor. Rapora göre, Afrika Boynuzu’ndaki 17 milyon kişi açlığın pençesinde. Afrika Boynuzu’nda açlıkla burun buruna gelenlerin 6,4 milyonunun sadece Etiyopya’da bulunduğunun belirtildiği raporda, Somali halkının yarısının da aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, başta kuraklık olmak üzere doğal afetler, çatışmalar ve gıda fiyatlarındaki artışın milyonlarca kişiyi açlığa sürüklediği kaydedildi. Bu etkenlere bir de mali krizin eklenmesinin durumu çok daha kötü bir hale çevirebileceği belirtiliyor.

Çin’den gelen haberler de pek içaçıcı değil
Dünya nufusunun yüzde 21’ini oluşturan Çin’den gelen haberler de pek içaçıcı değil. Çinli uzmanlar ve Greenpeace örgütüne göre, küresel ısınmanın aynı hızda devam etmesi halinde Çin’in gıda üretimi kendi halkına yetmeyecek.
Devamını oku...