×

Uyarı

JUser: :_load: 43 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Türkiye 9. büyük ekonomi olacak

kriz-tahmin-ekonomi.jpgTürkiye, 2050 yılında, dünyanın 9'uncu büyük ekonomisi olacak. Goldman Sachs'ın tahminlerine göre, 2050 yılında, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya ve Kanada gibi sanayileşmiş ülkeleri (G7) geçecek olan Türkiye'nin, milli geliri 6 trilyon doları aşacak.

Uluslararası yatırım danışmanlık kuruluşu Goldman Sachs'ın 2050 yılına ilişkin dünya ekonomik projeksiyonu raporu ve verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye, doğru politikaları uygulamayı sürdürmesi durumunda küresel ekonomideki yeni güç dengesi içinde yer alacak.

2050'deki yeni dünya ekonomik düzeninde Çin, 70 trilyon dolarlık milli gelir düzeyiyle dünyanın en büyük ekonomisi olacak. Çin'i, ABD, Hindistan, Brezilya, Rusya, Endonezya, Meksika, İngiltere ve Türkiye izleyecek.

Türkiye'nin milli geliri 6 trilyon doları aşacak

Dünyanın 12 en büyük ekonomisi arasında, Türkiye 9'uncu sırada yer alırken, 2050 yılında, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya ve Kanada gibi sanayileşmiş ülkeler Türkiye'yi geriden takip edecek.

Halen 660 milyar dolarlık milli gelire sahip Türkiye'nin, ilk aşamada 1 trilyon dolar, daha sonra da 6 trilyon dolar ile bugünün 9-10 katı büyüklüğündeki milli gelir düzeyini yakalayacağı ifade ediliyor.

Türkiye'nin, kişi başına milli geliri ise 2024 yılına kadar, 20 bin ile 25 bin dolar düzeyine yükselecek. 2033 yılına kadar kişi başına milli geliri 30 bin doların üstüne çıkacak olan Türkiye'de, kişi başına milli gelir, 2040 yılına kadar 40 bin doları geçecek ve 2050 yılında da 60-65 bin dolar düzeyine çıkacak.

Türkiye, Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya, Endonezya ve Meksika'dan oluşan (E7), bu ülkelerin ekonomik büyüme hızları ise ABD, Avrupa Birliği, Grup 7 (G7) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) büyüme hızlarını katlayacak.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu ülkeler, 2025'te yakalayacakları sanayileşmiş ülkeleri, 2030 yılından itibaren geçmeye başlayacak.

Sanayileşmiş ülkeleri geçmeye başlayacak olan Türkiye ve diğer yükselen piyasalarda ulusal para birimleri de değer kazanacak. Bu ülkelerin ulusal para birimlerinin, yıllık ortalama yüzde 2 - 2.5 oranlarında değer kazanması bekleniyor.

Türkiye, dünya ekonomisinin itici güçleri arasında yer alacak

Rapora göre, Türkiye'nin de içinde bulunduğu yükselen piyasalar, dünya ekonomisinin itici gücü ve ekonomik dengeleyicisi olacak. Yükselen 7 piyasa, artan dış ticaret hacimlerinin yanı sıra, dünyada en çok yabancı sermaye çekecek ülkeler arasında da yer alacak.

Türkiye, BRIC olarak da isimlendirilen, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in hemen arkasından, en büyük ekonomik hıza sahip ülkeler arasında yer alacak.

BRIC ülkeleri ve Türkiye'nin, ekonomide ve hukukta yapısal reformlar gerçekleştirdiği ve yeni nesil reformlar sayesinde daha rekabetçi bir ekonomi haline geldiği, bunun da yüksek büyüme açısından önemli bir altyapı olduğu kaydediliyor.

Türkiye'nin, Çin'den sonra dünyanın en hızlı büyüme kapasitesine sahip ülkesi olduğunun belirtildiği raporda, bu grupta en düşük büyüme hızına sahip olan ülkenin Brezilya olduğu belirtiliyor.

Türkiye, Meksika ve Brezilya gibi ülkelerin, Çin, Hindistan ve Endonezya'ya göre daha genç nüfus yapısına sahip olmaları nedeniyle, bu ülkelerin büyüme potansiyellerinin daha yüksek olduğu vurgulanıyor.

Goldman Sachs'a göre, Türkiye'nin ardından, Güney Kore, Mısır, İran, Pakistan, Vietnam, Filipinler ve Nijerya gibi ülkeler de hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alacak.

Raporda, Türkiye ile Güney Kore'nin, sanayileşmiş ülkeleri geçme açısından daha büyük potansiyele sahip oldukları vurgulanıyorCNNTURK
Devamını oku...

2020 17 milyon kanserli

kanser-2020-turkiye.jpgÇağın vebası olarak kabul edilen kanser tüm dünya ile birlikte Türkiye'de de giderek yayılıyor.
Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, dünya genelinde kanserden her yıl 10 milyon insanın etkilendiğini söyledi. Dr. Çetinkara, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2020 yılında kanser tanısı konulan hasta sayısının 17 milyona, 2050 yılında da 24 milyona yükseleceğini belirtti.

Dr. Kadir Çetinkara, birçok kanser türünün yürütülen kontrol programları ile önlenebileceğini, Türkiye'de görülen kanser türlerinin de çok ucuz, etkin ve kolay uygulanabilen halk sağlığı yaklaşımları ile engellenebilecek özellikte olduğunu ifade etti. Halkın yüzde 80’inin kanseri en önemli sağlık sorunu olarak nitelendirdiğini belirten Dr. Çetinkara, sadece yüzde 2’sinin kanserin erken belirtilerini, önleme yollarını ve tarama yöntemlerini bildiğine dikkat çekti.

Kanser belirtileri hakkında da bilgi veren Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, “Meme kanserinde memede kitle, rahim ağzı kanseri için menopoz sonrası veya cinsel ilişki sonrası kanama, kalın bağırsak kanseri için dışkıda kan, cilt kanseri için deride ülser veya şekil ve renk değiştiren cilt lekeleri, gırtlak kanseri için de 2 haftayı geçen ses kısıklığına dikkat edilmeli” dedi.
Devamını oku...