×

Uyarı

JUser: :_load: 43 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Tarihin en kanlı diktatörleri

hitler460.jpgTarihin çeşitli evrelerinde dünya, milyonlarca insanın ölüm emrini veren diktatörlerle tanıştı.

Maximilien Robespierre: Fransız devrimin liderliğini yapan Robespierre, 40 bin kişinin ölümüne neden oldu. Öldürülenler arasında din adamları, aristokratlar ile işçi ve köylüler bulunuyor.

Ayetullah Humeyni: 1979-1989 yılları arasında İran'ın liderliğini yapan Humeyni döneminde 30 bin rejim karşıtının öldürüldüğü belirtiliyor. 1989 yılında 86 yaşında ölen Ayetullah Humeyni, İranlı siyasi tutukluların yaşamasına izin vermedi.

İdi Amin: Uganda ordusunda subay olurken 1971 yılında gerçekleştirdiği darbeyle işbaşına geçen Amin, insan hakları ihlalleri, politik bastı ve etnik katliamlarla anıldı. 50 ila 80 bin kişinin öldürüldüğü dönemde 60 bin Asyalıyı da İngiliz pasaportuna sahip olduğu için sınır dışı etti. Ölümüne kadar Uganda'yı yöneten İdi Amin yaptıklarından pişman olmadığını sürekli dile getirdi.

Belçika Kralı II. Leopold: 1865-1909 yılları arasında Belçika krallığını yürüten Leopold, Afrika'da 3 milyon Kongolu'nun ölümünden sorumlu tutuluyor. Kendisi için özel bir ordu kuran II. Leopold, Kongo'da kouçuk ve fildişi elde etmek için oluşturulan merkezlerde işkenceden yapmaktan geri durmadı.

Pol Pot: Kamboçya'da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek 1975-79 arasında ülkeyi yöneten radikal komünist hareket Kızıl Kmerler'in başında olan Pol Pot, 1.5 milyon insanı çekiçler, balta ve küreklerle öldürme emrini verdi .Kentlerde yaşayan milyonlarca kişi zorla köylere yerleştirilerek, kolektif çiftliklerde çalışmaya zorlayan Pol Pot 1998 yılında hayatını kaybetti.

Korkunç İvan: İvan Vasiliyeviç yani bilinen adıyla Korkunç İvan üç yaşında Rusya'nın başına geçti. İlk Rus Çarı olarak bilinen Korkunç İvan döneminde yüzbinlerce insan sürgüne gönderildi. Kendi oğlunu öldermekten bile çekinmeyen İvan satranç oynarken öldü.

Josef Stalin: 1922'den, 1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca SSCB'nın liderliğini ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin liderliği anlamına gelen Genel Sekreterliğini yapmıştır. 10 milyon ila 60 milyon arasında insan Stalin döneminde öldürülmüştür.

Adolf Hitler: Adolf Hitler 1933 yılında Almanya'nın başbakanı ve 1934'den ölümüne kadar Almanya'nın Führer'i oldu. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP)'nin kurucusu ve başkanıydı. Ekonominin tekrar kurulması, yeniden silahlandırılmış bir ordu ve totaliter ve faşist bir rejimle; Hitler saldırgan bir dış politika izleyerek Alman "yaşam alanı"nı (Lebensraum) genişletmek amacıyla Polonya'ya saldırdı

Avrupa ve Asya'nın büyük bölümünü istila etti. 30 Nisan 1945 günü intihar ederek, yaşamına son verdi Nazi'lerin ırkçılığı sonucu 11 ile 14 milyon arasında insan öldürüldü. Bunların arasında Museviler ve Çingeneler yer aldı.

Güncel.net
Devamını oku...

Yüzü olmayan resim

yuz-resim-hitler.jpgYüzünde ağzı burnu yok. Kendisini böyle resmettiğinde henüz masumdu. Sonra canavara dönüştü.
İşte dünyanın en garip otoportrelerinden biri. Kendisini, yüzünde ağzı burnu olmadan resmeden kişi, o günlerde henüz masum sayılabilecek yaştaydı. Daha sonra ise tüm dünya onu bir canavar olarak kabul etti. Şimdi nefretle anılıyor.

Adolf Hitler'in 1910'da henüz 21 yaşındayken suluboya çalışmasında otoportresini böyle çizmişti. 2. Dünya Savaşı'nın sonlarında, Essen kentindeki Amerikan askerleri tarafından bir depoda bulunan resim, şimdi İngiltere'de
ressam-hitler.jpgsergileniyor.

HASTALIKLI RUH HALİ

24 Nisan'da açık artırmayla satışa çıkacak olan Hitler'in 13 çalışmasından biri olan "Otoportre" büyük ilgi topluyor.

Bu çalışmasını inceleyen psikologlar, 21 yaşındayken bile, kendisini yüzünde ağzı ve burnu olmayan, kafasının üzerinde bir çarpı işareti ve isminin başharfleri olan A.H ile işeretleyen birinin "garip ve çok hastalıklı bir ruh hali yansıttığını" söylediler.

1907-1908 yıllarında ressam olmak için yanıp tutuşan ve bu nedenle Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'ne iki kez başvuran Hitler iki kez de geri çevrilmişti. Akademi tarafından değerlendirilen başvuru çalışmaları "Sanattan uzak, resim yeteneğı yetersiz" olarak nitelenmiş ve Hitler Akademi'ye kabul edilmemişti.


Devamını oku...