Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

13. Cuma'nın sırrı çözüldü

13. Cuma'nın sırrı friday13.jpg
Dünyada bugün '13'üncü Cuma' tedirginliği vardı. Bilim adamları konuya el attı, sırrı açıkladı.
Hollanda’da yapılan bir çalışmada, insanların bazılarının yaşam biçimlerine etkisi olabilecek kadar yaygınlaşan Hristiyanlık inancına göre uğursuz sayılan ayın 13’üne denk gelen cuma gününün diğer cuma günlerine göre daha güvenli bile olduğu ortaya kondu.
Hollanda Sigorta İstatistikleri Merkezi tarafından yayımlanan bir çalışmada, ayın 13’üncü gününe denk gelen cuma günlerinde, diğer cuma günlerine göre daha az kaza, yangın ve hırsızlık olayları oluyor.

Merkezi istatistik uzmanlarından Alex Hoen, bir sigorta dergisine yaptığı açıklamada, insanların önlem olarak daha dikkatli olduğu ya da evden dışarıya çıkmamaya çalıştığı ayın 13’üne rastlayan cuma gününün, istatistiksel verilere göre daha güvenli bile olduğunu ifade etti.

Daha az trafik kazası oluyor

Hollandalı sigortacıların son iki yılda, her cuma günü için ortalama 7800 trafik kazası bildirimi aldığı, ayın 13’üne denk gelen cuma günü için ise bu sayının ortalama 7500 olduğu orta kondu.

Çalışmada, yüzyıllardır uğursuz olduğu inancının hüküm sürdüğü bu günde yangın ve hırsızlık olaylarının diğer cumalara göre daha az görüldüğü belirlendi.

13. Cuma ile ilgili korkular o kadar yaygın ki konu birçok kez Hollywood'un bile ilgisini çekti. "13. Cuma" filmi ise epeyi ilgi görmüştü.