Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

2012 Rekor Sıcaklar Yılı Oldu

sel felaketiDünyamız bir yandan ısınırken, bir yandan da rüzgarlar, fırtına ve kasırgalar şiddetleniyor, yağmurlar sel felaketlerine dönüşüyor ve hava koşulları yüzünden can ve mal kaybı artıyor.

2001’le 2011 yılları arasında rekora çıkan sıcaklıklar yaşandı. Özetle son yıllarda ciddi  bir iklim değişikliğine tanık oluyoruz.
 
Birleşmiş Milletler’e göre, 2012 yılı başında Büyük Okyanus’ta görülen La Nina hava akımının serinletici etkisine rağmen, Ocak-Ekim ayları arası 1850 yılından buyana yaşanan en sıcak dokuzuncu dönem oldu.
 
Dünya Meteoroloji Dairesi’ne göre, küresel  ısınmayla ilgili olarak en çok kaygı uyandıran gelişme  kutuplardaki buzların erime sürecinin hızlanması, rekor düzeye ulaşması.
 
Birleşmiş Milletler’e bağlı  olan ve merkezi Londra’daki Dünya Meteoroloji Dairesi’nin uydu görüntülerine dayanan son raporuna göre, bu yılın Mart ve Eylül ayları arasında  12 milyon kilometrekarelik buz eridi.
 
Geçtiğimiz günlerde Alman çevreci grubu Germanwatch da Küresel İklim Risk Endeksi’ni yayınladı ve dünyayı etkileyen sıcak dalgaları, kuraklık ve fırtınaları değerlendirdi.
 
Bu rapora göre de 2011 yılında Tayland, Kamboçya, Pakistan, El Salvador ve Filipinler aşırı iklim koşullarından en çok zarar gören ülkeler oldu. Rapora göre, az gelişmiş ülkelerin sert hava koşullarından etkilenmesi diğer ülkelere göre çok daha ağır oluyor.
 
Rakamlara bakarsak, son 20 yılda 500 binden fazla kişinin çoğu küresel ısınmanın yolaçtığı  doğal felaketler yüzünden öldüğünü görüyoruz. Aşırı hava koşullarının yolaçatığı maddi zararsa 2 buçuk trilyon doların üzerinde.
 

Amerikanın Sesi