Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Kadın ve Erkek Renkleri Farklı Görüyor

gözErkek ve kadınların renkleri algılama işleminin farklı olduğu tespit edildi

 

Bilimsel araştırmalarda ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Erkek ve kadınlar renkleri farklı görüyor. 

Mesela her iki cins turuncu renkli bir eşyaya baktığında erkekler bunu kadınlara göre daha kırmızıya çalar şekilde görüyor. Keza çimenler erkeklere daha sarımtrak görünürken kadınlar bunu daha yeşil görüyor.

kadın erkek renk görme

Tespit, ABD'de City University of New York üniversitesindeki bilim adamları tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda ortaya çıktı. Profesör Israel Abramov, cinsler arasında renkleri görme hususundaki bu ayrımın gözün yapısından kaynaklanmadığını söyledi. Bunun beyinden kaynaklanan bir olay olduğu ifade ediliyor.

Farklılığın "küçük ama gerçek" olduğunu belirten Abramov, "Biz bu durumda erkeklerdeki testosteron hormonunun büyük rolünün olduğunu düşünüyoruz. Bu onlarda farklı algılamalara yol açıyor" dedi.

TRT Haber