Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Sigara ve alkolün sperm kalitesinde fazla etkisi yok

sperm döllemeHuman Reproduction dergisinin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre aşırı yemek, sigara ve alkol tüketimi sperm kalitesini etkilemiyor.

Erkeklerin dar iç çamaşırı giymektense bol şort iç çamaşırlarını tercih etmeleri sperm sayılarında artış sağlıyor.

İngiltere'de ulusal sağlık hizmeti NHS'e bağlı bir birim olan NICE, doktorların erkek hastalarını sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının sperme olan etkileri konusunda bilgilendirmesinin önemini hatırlattı.

BİLİNEN TAVSİYELERİN TERSİ
Bilinen tavsiyelerin tersi Sheffield ve Manchester Üniversiteleri'ndeki araştırmacılar, düşük sperm kalitesi olan 939 erkeğin yaşam tarzını normal sperm kalitesi olan 1.310 erkeğinki ile karşılaştırdı.

BBC Türkçe'den James Gallagher'in haberine göre; yapılan karşılaştırma günde 20 sigara içen ve sigara kullanmayan erkek hastalardaki hareketli sperm sayısı arasında çok az fark olduğunu gösterdi.

Yüksek gövde kitle endeksinin ya da aşırı alkol tüketiminin sperm kalitesini etkilediğine yönelik yeterli kanıt yok.

Manchester Üniversitesi'nden Dr. Andrew Povey'e göre, genel olarak sağlığı etkileyen bir takım yaşam tarzı seçimleri var ama bu seçimlerin erkek üremesine etkisi oldukça düşük.

Povey, "Bu düşünce günümüzde erkeklere verilen üreme verimini arttıracak tavsiyelerin çoğunun görmezden gelinebileceğini ve yaşam tarzlarının sıklıkla yarattığı risklerin önceden sandığımız kadar önemli olmadığını öne sürüyor" dedi.

Çiftlerin daha kanıtlanamamış bulgulara güvenerek yaşam tarzlarında değişiklik yapmak için üreme tedavisini ertelemeleri, çocuk sahibi olabilme şanslarını arttırmamakla birlikte, kaybedecek zamanı olmayan çiftlere zarar veriyor.

BOL İÇ ÇAMAŞIRI
Bol erkek iç çamaşırı giymek daha yüksek kalitede sperm üretmekle ilişkilendiriliyor.

Sheffield Üniversitesi'nden Dr. Allan Pacey, "Verilere rağmen erkeklerin yine de mantıklı sağlık tavsiyelerine uyarak kilolarına dikkat etmeleri, sigara içmeyi bırakmaları, alkol tüketimlerini limitlemeleri gerektiğini" söyledi.

Pacey açıklamasında Y-önlü dar iç çamaşırlarının hayranı olan erkeklere birkaç ay, daha bol iç çamaşırları giymelerini önerdi.

Spermin büyüklüğü, şekli ve DNA'sının kalitesi gibi üremeyi etkileyen diğer unsurlar ise bu araştırmada yer almadı.

NICE'ten bir sözcü, üreme hakkındaki kılavuzun şu anda gözden geçirilme aşamasında ve tavsiyelere açık olduğunu söyledi.

Sözcü, "Ancak bu sene kılavuzun yenilenmiş hali yayımlanana dek, NHS şu anda kullanılan üreme kılavuzundaki önerileri takip etmeli" dedi.