Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Türkiye, temel hakların korunmasında başarısız

mahkeme davaWorld Justice Project / Dünya Adalet Projesi  adlı  Amerikan sivil toplum örgütünün 2012 Hukuk Düzeni Endeksi Raporu 97 ülkede 97 bin kişiyle yapılan anketin sonuçlarına göre Türkiye, temel hakların korunması açısından 97 ülke arasında 76'ncı sırada yer alıyor.


Dünya Adalet Projesi’nin kurucusu William Neukom, raporu açıklarken, “ Amacımız hiçbir ülkeyi utandırmak ya da suçlamak değil, sadece aynı bölgede bulunan ülkelerin hukuk kültürlerini ve benzer gelir düzeylerini karşılaştırarak, neler yapabilecekleri konusunda bilgi sağlamak istiyoruz. Sağlam bir hukuk düzeni kurmak, her ülke için devam eden zor bir süreçtir” diye konuştu.

Ülkeleri hükümetlerin yetkileri, yolsuzluk, güvenlik, temel haklar, şeffaflık, yasaların uygulanması, sivil adalet ve ceza sistemleri açısından değerlendiren raporda Türkiye’yle ilgili bilgiler de yeralıyor.

Rapora göre Türkiye,  Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında bir konumda yeralıyor. Yasaların uygulanması konusunda 97 ülke arasında 39’uncu olan Türkiye bu alanda oldukça başarılı sayılıyor. Türkiye sivil adalet sistemi açısından da 44’üncü sırada. Hükümetin sorumluluk üstlenmesi, alanında düşük not alan Türkiye, 68’inci sırada. Temel haklar alanında ise Türkiye daha da düşük puan alıyor ve 76’ncı sıraya düşüyor. World Justice Project / Dünya Adalet Projesi adlı Amerikan sivil toplum örgütüne göre, Türkiye’nin temel haklar alanında geri kalmasının nedenleri şunlar: izleme mekanizmalarındaki eksiklikler, hukuk ve adalet sistemine siyasi müdahaleler ve ifade özgürlüğüyle kişisel mahremiyet haklarının korunmasındaki kötü sicil.

Amerikanın Sesi