Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Darwin Tanrı'ya İnanıyormuydu ?

darvin ve tanr inanc.jpg'Türlerin Kökeni' adlı ölümsüz eser yayınlanalı beri 150 yıl geçti ama 21. Yüzyılın insanları pek çok bakımdan hala Darwin’i geçemedi.

Darwin yaşadığı dönemde de ideolojik bir savaşın orta yerinde kalmıştı. Muhafazakarlar onu ‘dinsel inançları’ alaşağı etmekle suçlarken, dinsel baskılara karşı olan cephe ise ‘ateizmi savunduğu’ gerekçesiyle Darwin’i ikonlaştırmıştı. Darwin'in kendisi ise bu mücadeleyle hiç ilgili değildi: Onu ilgilendiren sadece bilimsel gerçeklikti. Dogmatik siyasi görüşler onun ilgi alanı dışında kalıyordu.

Darwin'in dinsel görüşleri bundan biraz daha karışık. Başlangıçta inançlı bir Hıristiyan olmasına rağmen sonradan kiliseye inancını kaybetmişti ama asla ateist olmamıştı.

Dinsel konularda arkadaşlarıyla bazı tartışmalara girmiş olmasına rağmen karşısındakilerin görüşlerine her zaman saygı duymuş ve terbiyesini korumuş bir centilmendi. Bugün bile Darwin’in görüşlerine karşı çıkanların ‘saygı, centilmenlik ve tartışma adabı’ konularında Darwin’i aşamamış olduğu bariz bir gerçektir.

İşte Darwin’den alınmış bazı sözler:

1. “Hayatın başlangıcına ait gizem bizim tarafımızdan çözülemez; o yüzden ben kendi adıma agnostik kalmaktan memnunum.” (Otobiyografisinden)

2. “Bir insan hem Tanrıya hem de evrim fikrine inanabilir. Bundan şüphe edilmesi bana saçma geliyor.” (John Fordyce’e mektubu, 7 Mayıs 1879)

3. “Din ve bilimin birbirinden ayrı tutulmasını pek anlayamıyorum. Ama şundan eminim ki bu iki ekolün birbirine bu kadar acımasızca saldırması için hiçbir sebep yoktur.” ( J. Brodie Innes’e mektup, 27 Kasım 1878)

4. “En aykırı fikirleri savunduğum zamanlarda bile, Tanrının varlığını inkar edecek bir ateist olmadım” (John Fordyce’e mektubu, 7 Mayıs 1879)

5. “Sanırım genel olarak (ve yaşlandıkça daha fazla böyle oluyor) benim düşünce yapımı tanımlayacak en doğru kelime ‘agnostik’ olacaktır. (John Fordyce’e mektubu, 7 Mayıs 1879)

6. “Size üzülerek bildiririm ki; İncil’in Tanrı katından indirildiğine ve İsa’nın Tanrı’nın oğlu olduğuna inanmıyorum.” (Frederick McDermott’a mektup, 24 Kasım 1880)

7. [Ateist Edward Aveling ile 1881 tarihli bir konuşmasında] “Niçin bu kadar agresifsiniz? Bu yeni fikirleri insanlığa zorla dayatmaktan bir kazancınız mı var?” (Edward Aveling’in yazdığı 1883 tarihli ‘Charles Darwin’in Dinsel Görüşleri’ adlı kitaptan)

8. “Bir maymunun aklından çıkan şeylere güvenebilecek biri var mıdır, eğer bir maymunun aklından bir şey çıkacak olsaydı bile?” (Graham William’a mektubu, 3 Temmuz 1881)

9. "Benim dinsel inancım belirsiz: Evrenin körlemesine bir şansın eseriymiş gibi bakamıyorum ama ‘akıllı bir tasarım’ olduğuna dair bir delil de göremiyorum.” (Joseph Hooker’a mektup, 12 Temmuz 1870)

10. “İnsanın içinden gelen bir imanla Tanrı veya Ezeli Sebep olması gerektiğine inanıyor olmasının nasıl olup da ‘gerçekten güvenilir bir delil’ olabileceğine bir türlü aklım ermiyor.
(Francis Abbot’a mektup, 6 Eylül 1871)Güncel.net