Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Alkol hayat kurtardı

ameliyatİngiltere'de bir hastanın hayatını kurtarmak için sıradışı bir yönteme başvuruldu: saf alkol doğrudan kalbe enjekte edildi.

 

77 yaşındaki Ronald Aldom'ın ventriküler taşikardi adlı hastalığı, kalbinin olağandışı atmasına neden oluyor. Hastalık tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor.

Doktorlar geçmişte hastalığı tedavi etmeye çalıştıysa da başarılı olamadılar.

Son olarak doktorlar hastanın kalbine saf etanol enjekte edip kontrollü bir kalp krizi başlattı. Bunun sonucunda kalp kaslarının bir bölümü de özellikle öldürülmüş oldu.

Etanol eritmesi

Ameliyatın başında damarlar aracılığıyla bir sonda, hastanın kasığından kalbine ulaştırıldı.

Sondanın tehlikeli kalp atışlarının hangi bölgeden geldiğini tespit etmesiyle etanol o bölgeye verildi.

Bu işlem sonunda etanol soruna yol açan kalp kaslarını eritince hastanın kalp atışı da normale döndü.

Oldukça nadir denenen bu yönteme İngiltere'de de çok az başvuruldu.

Bristol Kalp Hastanesi'nde bu yöntemi uygulayan kardiyolog Dr. Tom Johnson, hastası Aldom'ın durumunun "artık çok daha iyi" olduğunu belirtti: "Bir şey yapılmasaydı hastaneden çıkamayacaktır. Başka seçeneğimiz yoktu."

Taburcu edilen Aldom ise "Doktorların bana yardım etmek için ellerinden geleni yapmış olması harika. Bunu yapmasalardı burada olamazdım" dedi.

BBC