Menu
A+ A A-

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 181

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/u7326634/okubakim.com/libraries/cms/application/site.php on line 272

Çikolata gelecekte lüks olabilir

sıvı çikolataDünya genelinde kakao ekiminin azalması ve çikolataya olan talebin artması nedeniyle çikolata geleceğin lüks gıdalarından biri olabilir.

Uzmanlara göre çikolata geleceğin lüks gıdalarından biri olacak. Çikolata fiyatlarının artma nedeniyse hammaddesi kakaonun daha az ekilmesi.

Kakaoda yaşanacak sıkıntının çikolata fiyatlarına da yansıyacağı belirtiliyor.

Düşük ücretlerle çalışan kakao çiftçilerinin iş bırakmasıysa fiyat dengesinin bozulmasının bir diğer nedeni.

Alman Südwind Enstitüsü uzmanları, kakao çiftçilerinin geçinemediğini ve yeni kuşakların kakao ekmek istemediğini belirtiyor.

Fildişi Sahili ve Gana gibi ülkelerde çiftçilerin 50 yaşın üzerinde olduğu, gençlerin ise başka ürünlerle daha fazla ilgilendiği ifade ediliyor.

Uzmanlar, 10 yıl içinde kakao yetiştirici sayısının azalacağı uyarısında bulunurken, dünya genelinde çikolataya olan talebin arttığına da dikkat çekiyor.


NTV